🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 24
World price
330 GBP
394 EUR
393 EUR
392 EUR
396 EUR
3860 NOK
390 EUR
4100 SEK
392 EUR
397 EUR
380 CHF
395 EUR
391 EUR
398 EUR
380 CHF
14600 UAH
24900 RUB
394 EUR
398 EUR
399 EUR
400 EUR
1000 BYN
7700 MDL
400 USD
510 CAD
8200 MXN
1710000 COP
53000 ARS
1550 PEN
1.205377162E+14 VEF
362000 CLP
2100 BRL
61000 JMD
48000 HTG
580 AUD
640 NZD
520000 KRW
54000 JPY
93000 PKR
550 SGD
1770 MYR
4400000 UZS
4100 TJS
188000 KZT
2680 CNY
31400 INR
150 BHD
7600 EGP
280 JOD
130 KWD
1450 QAR
1460 AED
1490 SAR
166000 NGN
6700 ZAR
48000 KES
1540000 UGX
800000 CDF
1650000 MGA
171000 AOA
25300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~88.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | pink color gradations, mist color color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7360 turbo ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.1" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 100% in 52 min | 6w reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v60 lite waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does vivo v60 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v60 lite?
6500 mAh
How much does vivo v60 lite cost?
~390 EUR
What chipset powers vivo v60 lite?
Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm)
How much RAM does vivo v60 lite have?
512GB GB



