🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 1300
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 09
World price
260 GBP
312 EUR
314 EUR
316 EUR
318 EUR
3070 NOK
313 EUR
3300 SEK
316 EUR
315 EUR
310 CHF
313 EUR
311 EUR
320 EUR
310 CHF
11600 UAH
19800 RUB
314 EUR
313 EUR
319 EUR
315 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1360000 COP
42000 ARS
1240 PEN
95812030800000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2130 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
136000 AOA
20100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back or plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~90.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation |
| Weight in gram | 179 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 | dust and water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | red color gradations, blue color gradations, sky color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS ( india only ) -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.5 | 25mm ( wide ) | Auto focus - india mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v30e waterproof?
ip64 | dust and water resistant
Does vivo v30e support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v30e?
5500 mAh
How much does vivo v30e cost?
~310 EUR
What chipset powers vivo v30e?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does vivo v30e have?
256GB GB



