🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| 1200 nits (HBM)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 18
World price
310 GBP
367 EUR
363 EUR
361 EUR
363 EUR
3560 NOK
360 EUR
3800 SEK
362 EUR
369 EUR
360 CHF
365 EUR
361 EUR
370 EUR
360 CHF
13500 UAH
23000 RUB
369 EUR
370 EUR
360 EUR
361 EUR
930 BYN
7100 MDL
370 USD
470 CAD
7500 MXN
1580000 COP
49000 ARS
1440 PEN
1.112655842E+14 VEF
334000 CLP
1940 BRL
56000 JMD
44000 HTG
530 AUD
590 NZD
480000 KRW
49000 JPY
86000 PKR
510 SGD
1630 MYR
4100000 UZS
3800 TJS
174000 KZT
2480 CNY
29000 INR
140 BHD
7000 EGP
260 JOD
120 KWD
1340 QAR
1350 AED
1380 SAR
153000 NGN
6200 ZAR
44000 KES
1420000 UGX
740000 CDF
1520000 MGA
158000 AOA
23400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic or silicone polymer ( eco leather ) back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185.5 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 25 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v40 se waterproof?
No
Does vivo v40 se support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v40 se?
5000 mAh
How much does vivo v40 se cost?
~360 EUR
What chipset powers vivo v40 se?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does vivo v40 se have?
256GB GB



