🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 2160
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm)
Immortalis-G925
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6200 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 February 03
World price
460 GBP
551 EUR
558 EUR
557 EUR
559 EUR
5440 NOK
556 EUR
5800 SEK
550 EUR
558 EUR
540 CHF
560 EUR
560 EUR
551 EUR
540 CHF
20600 UAH
35100 RUB
559 EUR
550 EUR
560 EUR
559 EUR
1410 BYN
10800 MDL
560 USD
720 CAD
11500 MXN
2410000 COP
74000 ARS
2190 PEN
1.699890869E+14 VEF
510000 CLP
2960 BRL
86000 JMD
67000 HTG
810 AUD
900 NZD
740000 KRW
75000 JPY
131000 PKR
780 SGD
2490 MYR
6200000 UZS
5800 TJS
266000 KZT
3780 CNY
44200 INR
210 BHD
10700 EGP
400 JOD
180 KWD
2040 QAR
2060 AED
2100 SAR
233000 NGN
9400 ZAR
67000 KES
2170000 UGX
1120000 CDF
2320000 MGA
242000 AOA
35700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum alloy frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 2160hz pwmillion| hdr10+ | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 5000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~90.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation core |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | seaside lilac, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9400+ ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.63 GHz cortex-x925 & 3x3.3 GHz cortex-x4 & 4x2.4 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g925 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 5 major android upgrades | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 20mm ( ultrawide ) | 1/3.44" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 40w wireless | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo x200t waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo x200t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x200t?
6200 mAh
How much does vivo x200t cost?
~550 EUR
What chipset powers vivo x200t?
Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm)
How much RAM does vivo x200t have?
512GB GB



