🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
Immortalis-G715 MC11
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4810 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 30
World price
460 GBP
550 EUR
555 EUR
551 EUR
560 EUR
5390 NOK
555 EUR
5700 SEK
550 EUR
558 EUR
540 CHF
551 EUR
551 EUR
555 EUR
540 CHF
20400 UAH
34800 RUB
552 EUR
550 EUR
560 EUR
551 EUR
1400 BYN
10700 MDL
560 USD
720 CAD
11400 MXN
2390000 COP
74000 ARS
2170 PEN
1.684437316E+14 VEF
505000 CLP
2930 BRL
85000 JMD
67000 HTG
800 AUD
890 NZD
730000 KRW
75000 JPY
130000 PKR
770 SGD
2470 MYR
6100000 UZS
5700 TJS
263000 KZT
3750 CNY
43800 INR
210 BHD
10600 EGP
400 JOD
170 KWD
2020 QAR
2040 AED
2090 SAR
231000 NGN
9300 ZAR
66000 KES
2150000 UGX
1110000 CDF
2300000 MGA
239000 AOA
35400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back or eco leather back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~90.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 197.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 dust/water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, red, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9200+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.35 GHz cortex-x3 & 3x3.0 GHz cortex-a715 & 4x2.0 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | immortalis-g715 mc11 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | originos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.49" | 1.0µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.0 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.93" | 1.22µm | Auto focus | 2x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.0 | 16mm ( ultrawide ) | 1/2.93" | 1.22µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | 24mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4810 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 50% in 8 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo x90s waterproof?
ip64 dust/water resistant
Does vivo x90s support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x90s?
4810 mAh
How much does vivo x90s cost?
~545 EUR
What chipset powers vivo x90s?
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
How much RAM does vivo x90s have?
512GB GB



