🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (pea
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 20
World price
120 GBP
140 EUR
145 EUR
141 EUR
145 EUR
1390 NOK
141 EUR
1500 SEK
150 EUR
148 EUR
140 CHF
143 EUR
141 EUR
143 EUR
140 CHF
5300 UAH
9000 RUB
144 EUR
150 EUR
141 EUR
141 EUR
360 BYN
2800 MDL
150 USD
190 CAD
3000 MXN
620000 COP
19000 ARS
560 PEN
43269949400000 VEF
130000 CLP
760 BRL
22000 JMD
17000 HTG
210 AUD
230 NZD
190000 KRW
20000 JPY
34000 PKR
200 SGD
640 MYR
1600000 UZS
1500 TJS
68000 KZT
960 CNY
11300 INR
60 BHD
2800 EGP
100 JOD
50 KWD
520 QAR
530 AED
540 SAR
60000 NGN
2400 ZAR
17000 KES
560000 UGX
290000 CDF
590000 MGA
62000 AOA
9100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.72 inches | 108.8 cm2 ( ~86.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 35 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y200t waterproof?
No
Does vivo y200t support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y200t?
6000 mAh
How much does vivo y200t cost?
~140 EUR
What chipset powers vivo y200t?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does vivo y200t have?
512GB GB



