🖥
Display size
6.51 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 December 31
World price
120 GBP
143 EUR
147 EUR
140 EUR
148 EUR
1390 NOK
145 EUR
1500 SEK
147 EUR
140 EUR
140 CHF
150 EUR
141 EUR
146 EUR
140 CHF
5300 UAH
9000 RUB
140 EUR
144 EUR
145 EUR
142 EUR
360 BYN
2800 MDL
150 USD
190 CAD
3000 MXN
620000 COP
19000 ARS
560 PEN
43269949400000 VEF
130000 CLP
760 BRL
22000 JMD
17000 HTG
210 AUD
230 NZD
190000 KRW
20000 JPY
34000 PKR
200 SGD
640 MYR
1600000 UZS
1500 TJS
68000 KZT
960 CNY
11300 INR
60 BHD
2800 EGP
100 JOD
50 KWD
520 QAR
530 AED
540 SAR
60000 NGN
2400 ZAR
17000 KES
560000 UGX
290000 CDF
590000 MGA
62000 AOA
9100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.51 inches | 102.3 cm2 ( ~81.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 182 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | originos 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture1.8 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y32 waterproof?
No
Does vivo y32 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE
What is the battery capacity of vivo y32?
5000 mAh
How much does vivo y32 cost?
~140 EUR
What chipset powers vivo y32?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does vivo y32 have?
128GB GB



