🖥
Display size
6.58 "
IPS LCD| 90Hz| 550 nits (HBM)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 15
World price
240 GBP
282 EUR
290 EUR
284 EUR
290 EUR
2760 NOK
284 EUR
2900 SEK
283 EUR
280 EUR
280 CHF
285 EUR
284 EUR
281 EUR
280 CHF
10500 UAH
17800 RUB
282 EUR
289 EUR
289 EUR
284 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1110 PEN
86230827800000 VEF
259000 CLP
1500 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
38000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1920 CNY
22500 INR
110 BHD
5500 EGP
200 JOD
90 KWD
1040 QAR
1040 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1100000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 550 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.58 inches | 104.3 cm2 ( ~83.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip5x dust | ipx4 water resistance |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | funtouch 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 70% in 34 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass |
FAQ
Is vivo y35 waterproof?
ip5x dust | ipx4 water resistance
Does vivo y35 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of vivo y35?
5000 mAh
How much does vivo y35 cost?
~279 EUR
What chipset powers vivo y35?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does vivo y35 have?
256GB GB



