🖥
Display size
6.73 "
LTPO AMOLED| 68B colors| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6100 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October 29
World price
580 GBP
691 EUR
695 EUR
695 EUR
695 EUR
6820 NOK
692 EUR
7200 SEK
695 EUR
698 EUR
680 CHF
696 EUR
691 EUR
690 EUR
680 CHF
25800 UAH
44000 RUB
695 EUR
697 EUR
693 EUR
698 EUR
1770 BYN
13600 MDL
700 USD
900 CAD
14400 MXN
3030000 COP
93000 ARS
2750 PEN
2.132590363E+14 VEF
639000 CLP
3710 BRL
108000 JMD
84000 HTG
1010 AUD
1120 NZD
920000 KRW
94000 JPY
164000 PKR
970 SGD
3130 MYR
7700000 UZS
7200 TJS
333000 KZT
4740 CNY
55500 INR
270 BHD
13400 EGP
500 JOD
220 KWD
2560 QAR
2580 AED
2640 SAR
293000 NGN
11800 ZAR
84000 KES
2720000 UGX
1410000 CDF
2910000 MGA
303000 AOA
44800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | LTPO AMOLED | 68b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 3200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.73 inches | 108.9 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | shatterproof glass ( 2024 gen ) |
| Weight in gram | 213 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, silver, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.4 | 23mm ( wide ) | 1/1.31" | 1.2µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.5 | 120mm ( periscope telephoto ) | phase detection autofocus ( 30cm - ) | OIS | 5x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 115˚ ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd3.0 | qc3+ | 50w wireless | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 gen2 | display port | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi 15 pro waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi 15 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 15 pro?
6100 mAh
How much does xiaomi 15 pro cost?
~690 EUR
What chipset powers xiaomi 15 pro?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does xiaomi 15 pro have?
512GB GB



