🖥
Display size
6.67 "
OLED| 1B colors| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 August 16
World price
580 GBP
693 EUR
695 EUR
694 EUR
698 EUR
6760 NOK
693 EUR
7100 SEK
693 EUR
699 EUR
670 CHF
700 EUR
698 EUR
698 EUR
670 CHF
25600 UAH
43600 RUB
697 EUR
695 EUR
693 EUR
695 EUR
1760 BYN
13400 MDL
700 USD
900 CAD
14300 MXN
3000000 COP
92000 ARS
2720 PEN
2.114046099E+14 VEF
634000 CLP
3680 BRL
107000 JMD
83000 HTG
1010 AUD
1110 NZD
910000 KRW
94000 JPY
163000 PKR
960 SGD
3100 MYR
7700000 UZS
7200 TJS
330000 KZT
4700 CNY
55000 INR
270 BHD
13300 EGP
500 JOD
220 KWD
2530 QAR
2560 AED
2620 SAR
290000 NGN
11700 ZAR
83000 KES
2700000 UGX
1400000 CDF
2880000 MGA
300000 AOA
44400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 6 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 800 Luminance units ( hbmillion) | 1120 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 109.2 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 221.8 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, silver color gradations, |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.9 | 25mm ( wide ) | 1/1.32" | 1.2µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 48 megapixel| lens aperture4.1 | 120mm ( periscope telephoto ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.0 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.55" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 20 megapixel| lens aperture2.2 | 128˚ | 12mm ( ultrawide ) | 1/2.8" | 1.0µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.3 | ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 120w | 41% in 5 min | 100% in 23 min ( advertised ) | Fast wireless charging 50w | 100% in 40 mins ( advertised ) | reverse wireless charging 10w | quick charge 5 | quick charge 4+ | Power Delivery 3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum | barometer |
FAQ
Is xiaomi mi 10 ultra waterproof?
No
Does xiaomi mi 10 ultra support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10 ultra?
4500 mAh
How much does xiaomi mi 10 ultra cost?
~684 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10 ultra?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does xiaomi mi 10 ultra have?
512GB GB



