🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 144Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 16
World price
550 GBP
652 EUR
654 EUR
657 EUR
656 EUR
6420 NOK
652 EUR
6800 SEK
658 EUR
654 EUR
640 CHF
650 EUR
652 EUR
657 EUR
640 CHF
24300 UAH
41500 RUB
652 EUR
652 EUR
658 EUR
652 EUR
1670 BYN
12800 MDL
660 USD
850 CAD
13600 MXN
2850000 COP
88000 ARS
2590 PEN
2.008961937E+14 VEF
602000 CLP
3490 BRL
101000 JMD
79000 HTG
960 AUD
1060 NZD
870000 KRW
89000 JPY
155000 PKR
920 SGD
2950 MYR
7300000 UZS
6800 TJS
314000 KZT
4470 CNY
52300 INR
250 BHD
12600 EGP
470 JOD
210 KWD
2410 QAR
2430 AED
2490 SAR
276000 NGN
11100 ZAR
79000 KES
2570000 UGX
1330000 CDF
2740000 MGA
285000 AOA
42200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 144hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 220 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888+ 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 11 | joy ui 12.8 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 50% in 5 min | 100% in 15 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi black shark 4s pro waterproof?
No
Does xiaomi black shark 4s pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi black shark 4s pro?
4500 mAh
How much does xiaomi black shark 4s pro cost?
~650 EUR
What chipset powers xiaomi black shark 4s pro?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
How much RAM does xiaomi black shark 4s pro have?
512GB GB



