🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 144Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 16
World price
310 GBP
369 EUR
361 EUR
370 EUR
362 EUR
3560 NOK
367 EUR
3800 SEK
363 EUR
368 EUR
360 CHF
361 EUR
364 EUR
362 EUR
360 CHF
13500 UAH
23000 RUB
370 EUR
368 EUR
361 EUR
363 EUR
930 BYN
7100 MDL
370 USD
470 CAD
7500 MXN
1580000 COP
49000 ARS
1440 PEN
1.112655842E+14 VEF
334000 CLP
1940 BRL
56000 JMD
44000 HTG
530 AUD
590 NZD
480000 KRW
49000 JPY
86000 PKR
510 SGD
1630 MYR
4100000 UZS
3800 TJS
174000 KZT
2480 CNY
29000 INR
140 BHD
7000 EGP
260 JOD
120 KWD
1340 QAR
1350 AED
1380 SAR
153000 NGN
6200 ZAR
44000 KES
1420000 UGX
740000 CDF
1520000 MGA
158000 AOA
23400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 144hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 12gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | joy ui 12.8 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 100% in 17 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi black shark 4s waterproof?
No
Does xiaomi black shark 4s support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi black shark 4s?
4500 mAh
How much does xiaomi black shark 4s cost?
~360 EUR
What chipset powers xiaomi black shark 4s?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi black shark 4s have?
256GB GB



