🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 120Hz| HDR10| 450 nit
⚡
Chipset
Mediatek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 19
World price
310 GBP
376 EUR
373 EUR
372 EUR
380 EUR
3580 NOK
376 EUR
3800 SEK
378 EUR
378 EUR
360 CHF
371 EUR
373 EUR
374 EUR
360 CHF
13600 UAH
23100 RUB
373 EUR
379 EUR
373 EUR
378 EUR
930 BYN
7100 MDL
370 USD
480 CAD
7600 MXN
1590000 COP
49000 ARS
1440 PEN
1.118837263E+14 VEF
336000 CLP
1950 BRL
57000 JMD
44000 HTG
530 AUD
590 NZD
490000 KRW
50000 JPY
86000 PKR
510 SGD
1640 MYR
4100000 UZS
3800 TJS
175000 KZT
2490 CNY
29100 INR
140 BHD
7100 EGP
260 JOD
120 KWD
1340 QAR
1350 AED
1390 SAR
154000 NGN
6200 ZAR
44000 KES
1430000 UGX
740000 CDF
1530000 MGA
159000 AOA
23500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | HDR10 | 450 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.6 inches | 105.2 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 193 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6891z dimensity 1100 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5 for poco |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | 100% in 42 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi poco x3 gt waterproof?
No
Does xiaomi poco x3 gt support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco x3 gt?
5000 mAh
How much does xiaomi poco x3 gt cost?
~362 EUR
What chipset powers xiaomi poco x3 gt?
Mediatek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco x3 gt have?
256GB GB



