🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 144Hz| 1300 nits (peak
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4650 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 04
World price
450 GBP
540 EUR
536 EUR
539 EUR
539 EUR
5220 NOK
531 EUR
5500 SEK
536 EUR
534 EUR
520 CHF
537 EUR
536 EUR
534 EUR
520 CHF
19700 UAH
33700 RUB
532 EUR
538 EUR
532 EUR
538 EUR
1360 BYN
10400 MDL
540 USD
690 CAD
11000 MXN
2320000 COP
72000 ARS
2100 PEN
1.631895235E+14 VEF
489000 CLP
2840 BRL
82000 JMD
65000 HTG
780 AUD
860 NZD
710000 KRW
72000 JPY
126000 PKR
740 SGD
2390 MYR
5900000 UZS
5500 TJS
255000 KZT
3630 CNY
42500 INR
210 BHD
10300 EGP
380 JOD
170 KWD
1960 QAR
1970 AED
2020 SAR
224000 NGN
9000 ZAR
64000 KES
2080000 UGX
1080000 CDF
2230000 MGA
232000 AOA
34300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 144hz | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 218 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, gray |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 12gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 12 | joy ui 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4650 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 100% in 15 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi black shark 5 waterproof?
No
Does xiaomi black shark 5 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi black shark 5?
4650 mAh
How much does xiaomi black shark 5 cost?
~528 EUR
What chipset powers xiaomi black shark 5?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi black shark 5 have?
256GB GB



