🖥
Display size
6.81 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 02
World price
450 GBP
530 EUR
535 EUR
537 EUR
536 EUR
5240 NOK
539 EUR
5600 SEK
532 EUR
532 EUR
520 CHF
539 EUR
538 EUR
531 EUR
520 CHF
19800 UAH
33800 RUB
538 EUR
530 EUR
536 EUR
537 EUR
1360 BYN
10400 MDL
540 USD
700 CAD
11100 MXN
2330000 COP
72000 ARS
2110 PEN
1.638076656E+14 VEF
491000 CLP
2850 BRL
83000 JMD
65000 HTG
780 AUD
860 NZD
710000 KRW
73000 JPY
126000 PKR
750 SGD
2400 MYR
6000000 UZS
5600 TJS
256000 KZT
3640 CNY
42600 INR
210 BHD
10300 EGP
390 JOD
170 KWD
1960 QAR
1980 AED
2030 SAR
225000 NGN
9100 ZAR
65000 KES
2090000 UGX
1080000 CDF
2240000 MGA
233000 AOA
34400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | dolby vision | 1500 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.81 inches | 112.0 cm2 ( ~91.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 208 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 24mm ( wide ) | 1/1.12" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| 120mm ( periscope telephoto ) | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 16mm | 123˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 27mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 36 min ( advertised ) | 67w wireless | 100% in 39 min ( advertised ) | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | color spectrum | compass |
FAQ
Is xiaomi mi 11 pro waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi mi 11 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 11 pro?
5000 mAh
How much does xiaomi mi 11 pro cost?
~530 EUR
What chipset powers xiaomi mi 11 pro?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does xiaomi mi 11 pro have?
256GB GB



