🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| HDR10| 450 nit
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4820 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 13
World price
240 GBP
289 EUR
286 EUR
286 EUR
286 EUR
2750 NOK
287 EUR
2900 SEK
290 EUR
282 EUR
280 CHF
286 EUR
290 EUR
289 EUR
280 CHF
10400 UAH
17800 RUB
281 EUR
286 EUR
280 EUR
288 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5800 MXN
1220000 COP
38000 ARS
1110 PEN
85921756700000 VEF
258000 CLP
1500 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
450 NZD
370000 KRW
38000 JPY
66000 PKR
390 SGD
1260 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
134000 KZT
1910 CNY
22400 INR
110 BHD
5400 EGP
200 JOD
90 KWD
1030 QAR
1040 AED
1070 SAR
118000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1100000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
122000 AOA
18100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | HDR10 | 450 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~84.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 214.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, pearl color color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4820 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi mi 10t lite 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 10t lite 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10t lite 5g?
4820 mAh
How much does xiaomi mi 10t lite 5g cost?
~278 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10t lite 5g?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does xiaomi mi 10t lite 5g have?
128GB GB



