🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| Dol
⚡
Chipset
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5100 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 12
World price
240 GBP
288 EUR
280 EUR
283 EUR
287 EUR
2760 NOK
282 EUR
2900 SEK
282 EUR
284 EUR
280 CHF
287 EUR
286 EUR
287 EUR
280 CHF
10500 UAH
17800 RUB
284 EUR
282 EUR
288 EUR
281 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1110 PEN
86230827800000 VEF
259000 CLP
1500 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
38000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1920 CNY
22500 INR
110 BHD
5500 EGP
200 JOD
90 KWD
1040 QAR
1040 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1100000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | dolby vision | 500 Luminance units ( typ ) | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 181 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7435-ab snapdragon 7s generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.40 GHz cortex-a78 & 4x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 3 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 25mm ( wide ) | 0.7µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | 100% in 44 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco x6 waterproof?
No
Does xiaomi poco x6 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco x6?
5100 mAh
How much does xiaomi poco x6 cost?
~279 EUR
What chipset powers xiaomi poco x6?
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
How much RAM does xiaomi poco x6 have?
512GB GB



