🖥
Display size
6.55 "
AMOLED| 1B colors| HDR10+| 90H
⚡
Chipset
Qualcomm SM7350-AB Snapdragon 780G (5 nm)
Adreno 642
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4250 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 16
World price
260 GBP
324 EUR
322 EUR
327 EUR
328 EUR
3080 NOK
325 EUR
3300 SEK
323 EUR
330 EUR
310 CHF
324 EUR
328 EUR
327 EUR
310 CHF
11700 UAH
19900 RUB
324 EUR
320 EUR
321 EUR
320 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1370000 COP
42000 ARS
1240 PEN
96121101900000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2140 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
137000 AOA
20200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | hdr10+ | 90hz | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 159 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, green color gradations, yellow color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7350-ab snapdragon 780g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 670 & 3x2.2 GHz kryo 670 & 4x1.90 GHz kryo 670 ) |
| GPU | adreno 642 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 27mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4250 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc4 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi mi 11 lite 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 11 lite 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 11 lite 5g?
4250 mAh
How much does xiaomi mi 11 lite 5g cost?
~311 EUR
What chipset powers xiaomi mi 11 lite 5g?
Qualcomm SM7350-AB Snapdragon 780G (5 nm)
How much RAM does xiaomi mi 11 lite 5g have?
256GB GB



