🖥
Display size
11.0 "
IPS LCD| 1B colors| 144Hz| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
8840 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 April 18
World price
260 GBP
323 EUR
329 EUR
326 EUR
327 EUR
3080 NOK
330 EUR
3300 SEK
327 EUR
326 EUR
310 CHF
327 EUR
324 EUR
322 EUR
310 CHF
11700 UAH
19900 RUB
320 EUR
325 EUR
323 EUR
325 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1370000 COP
42000 ARS
1240 PEN
96121101900000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2140 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
137000 AOA
20200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 1b colors | 144hz | HDR10 | dolby vision | 550 Luminance units |
| Display size | 11.0 inches | 350.9 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 490 g |
| SIM card | No |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui pad 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.2 | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8840 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc4 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | No cellular connectivity |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 | accessory connector |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | proximity ( accessories only ) |
FAQ
Is xiaomi pad 6 waterproof?
No
Does xiaomi pad 6 support 5G?
No cellular connectivity
What is the battery capacity of xiaomi pad 6?
8840 mAh
How much does xiaomi pad 6 cost?
~311 EUR
What chipset powers xiaomi pad 6?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi pad 6 have?
256GB GB



