🖥
Display size
12.4 "
IPS LCD| 120Hz| HDR10| Dolby V
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
10000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 24
World price
340 GBP
409 EUR
409 EUR
408 EUR
403 EUR
3950 NOK
404 EUR
4200 SEK
402 EUR
400 EUR
390 CHF
400 EUR
407 EUR
404 EUR
390 CHF
15000 UAH
25500 RUB
400 EUR
401 EUR
404 EUR
404 EUR
1030 BYN
7900 MDL
410 USD
530 CAD
8400 MXN
1760000 COP
54000 ARS
1590 PEN
1.236284269E+14 VEF
371000 CLP
2150 BRL
63000 JMD
49000 HTG
590 AUD
650 NZD
540000 KRW
55000 JPY
95000 PKR
570 SGD
1810 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
193000 KZT
2750 CNY
32200 INR
160 BHD
7800 EGP
290 JOD
130 KWD
1480 QAR
1500 AED
1530 SAR
170000 NGN
6900 ZAR
49000 KES
1580000 UGX
820000 CDF
1690000 MGA
176000 AOA
26000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | HDR10 | dolby vision | 500 Luminance units |
| Display size | 12.4 inches | 445.8 cm2 ( ~84.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 620 g |
| SIM card | No |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, silver, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 12 | miui pad 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 10000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc4 | 60% in 36 min | 100% in 68 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | No cellular connectivity |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 video output |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi pad 5 pro 12.4 waterproof?
No
Does xiaomi pad 5 pro 12.4 support 5G?
No cellular connectivity
What is the battery capacity of xiaomi pad 5 pro 12.4?
10000 mAh
How much does xiaomi pad 5 pro 12.4 cost?
~400 EUR
What chipset powers xiaomi pad 5 pro 12.4?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi pad 5 pro 12.4 have?
512GB GB



