🖥
Display size
6.83 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| 384
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
6580 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January 06
World price
340 GBP
402 EUR
404 EUR
400 EUR
402 EUR
3950 NOK
403 EUR
4200 SEK
404 EUR
407 EUR
390 CHF
410 EUR
402 EUR
405 EUR
390 CHF
15000 UAH
25500 RUB
406 EUR
410 EUR
403 EUR
405 EUR
1030 BYN
7900 MDL
410 USD
530 CAD
8400 MXN
1760000 COP
54000 ARS
1590 PEN
1.236284269E+14 VEF
371000 CLP
2150 BRL
63000 JMD
49000 HTG
590 AUD
650 NZD
540000 KRW
55000 JPY
95000 PKR
570 SGD
1810 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
193000 KZT
2750 CNY
32200 INR
160 BHD
7800 EGP
290 JOD
130 KWD
1480 QAR
1500 AED
1530 SAR
170000 NGN
6900 ZAR
49000 KES
1580000 UGX
820000 CDF
1690000 MGA
176000 AOA
26000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | plastic back or silicone polymer back ( eco leather ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | 3840hz pwmillion| hdr10+ | dolby vision | 3200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.83 inches | 114.5 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 | mohs level 5 |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue color gradations, mist color color gradations, titanium color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7400 ultra ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 8gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 4 major android upgrades | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.4" | 0.56µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 25mm ( wide ) | 1/4.0" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6580 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 22.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass | proximity |
FAQ
Is xiaomi redmi note 15 pro waterproof?
ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi redmi note 15 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 15 pro?
6580 mAh
How much does xiaomi redmi note 15 pro cost?
~400 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 15 pro?
Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 15 pro have?
512GB GB



