🖥
Display size
6.53 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 02
World price
80 GBP
98 EUR
96 EUR
98 EUR
94 EUR
890 NOK
91 EUR
1000 SEK
90 EUR
97 EUR
90 CHF
95 EUR
90 EUR
96 EUR
90 CHF
3400 UAH
5800 RUB
100 EUR
96 EUR
92 EUR
94 EUR
230 BYN
1800 MDL
100 USD
120 CAD
1900 MXN
400000 COP
13000 ARS
360 PEN
27816396100000 VEF
84000 CLP
490 BRL
14000 JMD
11000 HTG
140 AUD
150 NZD
120000 KRW
13000 JPY
22000 PKR
130 SGD
410 MYR
1100000 UZS
1000 TJS
44000 KZT
620 CNY
7300 INR
40 BHD
1800 EGP
70 JOD
30 KWD
340 QAR
340 AED
350 SAR
39000 NGN
1600 ZAR
11000 KES
360000 UGX
190000 CDF
380000 MGA
40000 AOA
5900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.53 inches | 102.9 cm2 ( ~81.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 3gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.0µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is xiaomi poco c31 waterproof?
No
Does xiaomi poco c31 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi poco c31?
5000 mAh
How much does xiaomi poco c31 cost?
~90 EUR
What chipset powers xiaomi poco c31?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does xiaomi poco c31 have?
64GB GB



