🖥
Display size
6.88 "
IPS LCD| 120Hz| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4635 Snapdragon 4s Gen 2 (4 nm)
Adreno 611
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5160 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 December 20
World price
80 GBP
92 EUR
97 EUR
97 EUR
99 EUR
890 NOK
95 EUR
1000 SEK
95 EUR
95 EUR
90 CHF
100 EUR
91 EUR
91 EUR
90 CHF
3400 UAH
5800 RUB
97 EUR
96 EUR
95 EUR
94 EUR
230 BYN
1800 MDL
100 USD
120 CAD
1900 MXN
400000 COP
13000 ARS
360 PEN
27816396100000 VEF
84000 CLP
490 BRL
14000 JMD
11000 HTG
140 AUD
150 NZD
120000 KRW
13000 JPY
22000 PKR
130 SGD
410 MYR
1100000 UZS
1000 TJS
44000 KZT
620 CNY
7300 INR
40 BHD
1800 EGP
70 JOD
30 KWD
340 QAR
340 AED
350 SAR
39000 NGN
1600 ZAR
11000 KES
360000 UGX
190000 CDF
380000 MGA
40000 AOA
5900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 450 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.88 inches | 112.4 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 212.4 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | cyan color gradations, green color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4635 snapdragon 4s generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz cortex-a78 & 6x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 611 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 2 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi poco c75 5g waterproof?
No
Does xiaomi poco c75 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco c75 5g?
5160 mAh
How much does xiaomi poco c75 5g cost?
~90 EUR
What chipset powers xiaomi poco c75 5g?
Qualcomm SM4635 Snapdragon 4s Gen 2 (4 nm)
How much RAM does xiaomi poco c75 5g have?
128GB GB



