🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| HDR10| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 July 14
World price
130 GBP
161 EUR
161 EUR
165 EUR
162 EUR
1540 NOK
165 EUR
1700 SEK
163 EUR
161 EUR
160 CHF
162 EUR
165 EUR
166 EUR
160 CHF
5900 UAH
10000 RUB
166 EUR
162 EUR
165 EUR
169 EUR
400 BYN
3100 MDL
160 USD
210 CAD
3300 MXN
690000 COP
21000 ARS
620 PEN
48215086500000 VEF
145000 CLP
840 BRL
25000 JMD
19000 HTG
230 AUD
260 NZD
210000 KRW
22000 JPY
38000 PKR
220 SGD
710 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
76000 KZT
1070 CNY
12600 INR
60 BHD
3100 EGP
120 JOD
50 KWD
580 QAR
590 AED
600 SAR
67000 NGN
2700 ZAR
19000 KES
620000 UGX
320000 CDF
660000 MGA
69000 AOA
10200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | HDR10 | 450 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~84.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 209 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent coating |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, green color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7125 snapdragon 720g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 465 gold & 6x1.8 GHz kryo 465 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 6gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 33w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m2 pro waterproof?
water repellent coating
Does xiaomi poco m2 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi poco m2 pro?
5000 mAh
How much does xiaomi poco m2 pro cost?
~156 EUR
What chipset powers xiaomi poco m2 pro?
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
How much RAM does xiaomi poco m2 pro have?
128GB GB



