🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 90Hz| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 November 11
World price
160 GBP
207 EUR
208 EUR
200 EUR
210 EUR
1900 NOK
206 EUR
2000 SEK
202 EUR
204 EUR
190 CHF
200 EUR
209 EUR
203 EUR
190 CHF
7200 UAH
12300 RUB
205 EUR
210 EUR
207 EUR
202 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
850000 COP
26000 ARS
770 PEN
59341644900000 VEF
178000 CLP
1030 BRL
30000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
46000 PKR
270 SGD
870 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
93000 KZT
1320 CNY
15500 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
720 AED
740 SAR
82000 NGN
3300 ZAR
24000 KES
760000 UGX
400000 CDF
810000 MGA
85000 AOA
12500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 450 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.6 inches | 105.2 cm2 ( ~84.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 195 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | yellow color gradations, black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 6gb RAM | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 12 | miui 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 100% in 59 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m4 pro 5g waterproof?
No
Does xiaomi poco m4 pro 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco m4 pro 5g?
5000 mAh
How much does xiaomi poco m4 pro 5g cost?
~192 EUR
What chipset powers xiaomi poco m4 pro 5g?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco m4 pro 5g have?
256GB GB



