🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| 1200 nits (peak
⚡
Chipset
Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 January 11
World price
160 GBP
207 EUR
205 EUR
201 EUR
204 EUR
1900 NOK
202 EUR
2000 SEK
209 EUR
206 EUR
190 CHF
210 EUR
210 EUR
206 EUR
190 CHF
7200 UAH
12300 RUB
206 EUR
206 EUR
204 EUR
209 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
850000 COP
26000 ARS
770 PEN
59341644900000 VEF
178000 CLP
1030 BRL
30000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
46000 PKR
270 SGD
870 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
93000 KZT
1320 CNY
15500 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
720 AED
740 SAR
82000 NGN
3300 ZAR
24000 KES
760000 UGX
400000 CDF
810000 MGA
85000 AOA
12500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, black, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4375 snapdragon 4 generation 1 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz cortex-a78 & 6x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | miui 14 ( international ) | miui 13 ( india ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.0" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 50% in 22 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 12 waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 12 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 12?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 12 cost?
~192 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 12?
Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 12 have?
256GB GB



