🖥
Display size
6.74 "
IPS LCD| 90Hz| 450 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 26
World price
160 GBP
193 EUR
197 EUR
197 EUR
197 EUR
1880 NOK
199 EUR
2000 SEK
194 EUR
196 EUR
190 CHF
198 EUR
190 EUR
191 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
197 EUR
191 EUR
192 EUR
191 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 450 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.74 inches | 109.7 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass |
| Weight in gram | 195 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m6 waterproof?
No
Does xiaomi poco m6 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco m6?
5000 mAh
How much does xiaomi poco m6 cost?
~190 EUR
What chipset powers xiaomi poco m6?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco m6 have?
256GB GB



