🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| 384
⚡
Chipset
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5800 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 April 07
World price
160 GBP
193 EUR
200 EUR
191 EUR
190 EUR
1880 NOK
197 EUR
2000 SEK
193 EUR
195 EUR
190 CHF
193 EUR
198 EUR
200 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
196 EUR
192 EUR
193 EUR
197 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | 3840hz pwmillion| 800 Luminance units ( typ ) | 3200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 178 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | red color gradations, black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6475-ab snapdragon 6 generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 4 major android upgrades | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.88" | 0.61µm | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/4" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 18w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 15 special waterproof?
ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets
Does xiaomi redmi note 15 special support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 15 special?
5800 mAh
How much does xiaomi redmi note 15 special cost?
~190 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 15 special?
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 15 special have?
256GB GB



