🖥
Display size
6.53 "
IPS LCD| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 March 31
World price
80 GBP
106 EUR
108 EUR
104 EUR
106 EUR
900 NOK
101 EUR
1000 SEK
106 EUR
110 EUR
90 CHF
101 EUR
105 EUR
101 EUR
90 CHF
3400 UAH
5800 RUB
102 EUR
104 EUR
110 EUR
103 EUR
240 BYN
1800 MDL
100 USD
120 CAD
1900 MXN
400000 COP
13000 ARS
370 PEN
28125467200000 VEF
85000 CLP
490 BRL
15000 JMD
12000 HTG
140 AUD
150 NZD
130000 KRW
13000 JPY
22000 PKR
130 SGD
420 MYR
1100000 UZS
1000 TJS
44000 KZT
630 CNY
7400 INR
40 BHD
1800 EGP
70 JOD
30 KWD
340 QAR
340 AED
350 SAR
39000 NGN
1600 ZAR
12000 KES
360000 UGX
190000 CDF
390000 MGA
40000 AOA
5900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.53 inches | 102.9 cm2 ( ~81.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 32gb 3gb RAM | 64gb 3gb RAM | 64gb 4gb RAM | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.0µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / cdma2000 / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is xiaomi redmi 10a waterproof?
No
Does xiaomi redmi 10a support 5G?
GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi 10a?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi 10a cost?
~91 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 10a?
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 10a have?
128GB GB



