🖥
Display size
6.74 "
IPS LCD| 90Hz| 450 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 16
World price
110 GBP
138 EUR
138 EUR
131 EUR
133 EUR
1250 NOK
139 EUR
1400 SEK
130 EUR
130 EUR
130 CHF
137 EUR
135 EUR
134 EUR
130 CHF
4700 UAH
8100 RUB
134 EUR
132 EUR
136 EUR
134 EUR
330 BYN
2500 MDL
130 USD
170 CAD
2700 MXN
560000 COP
17000 ARS
500 PEN
38942954500000 VEF
117000 CLP
680 BRL
20000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
170000 KRW
18000 JPY
30000 PKR
180 SGD
570 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
61000 KZT
870 CNY
10200 INR
50 BHD
2500 EGP
90 JOD
40 KWD
470 QAR
470 AED
490 SAR
54000 NGN
2200 ZAR
16000 KES
500000 UGX
260000 CDF
540000 MGA
56000 AOA
8200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 450 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.74 inches | 109.7 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, green color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 13c 5g waterproof?
No
Does xiaomi redmi 13c 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 13c 5g?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi 13c 5g cost?
~126 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 13c 5g?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 13c 5g have?
256GB GB



