🖥
Display size
6.9 "
IPS LCD| 120Hz| 800 nits (peak
⚡
Chipset
Unisoc T8300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
32 MP
🔋
Battery
6300 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 April 15
World price
110 GBP
132 EUR
140 EUR
139 EUR
138 EUR
1270 NOK
131 EUR
1400 SEK
132 EUR
133 EUR
130 CHF
135 EUR
133 EUR
132 EUR
130 CHF
4800 UAH
8200 RUB
140 EUR
134 EUR
137 EUR
140 EUR
330 BYN
2600 MDL
130 USD
170 CAD
2700 MXN
570000 COP
18000 ARS
510 PEN
39561096600000 VEF
119000 CLP
690 BRL
20000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
180 SGD
580 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
62000 KZT
880 CNY
10300 INR
50 BHD
2500 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
480 AED
490 SAR
55000 NGN
2200 ZAR
16000 KES
510000 UGX
270000 CDF
540000 MGA
57000 AOA
8300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.9 inches | 114.9 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, mist color color gradations, sunset color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | unisoc t8300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 4 major android upgrades | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | 7.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi a7 pro waterproof?
No
Does xiaomi redmi a7 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi a7 pro?
6300 mAh
How much does xiaomi redmi a7 pro cost?
~128 EUR
What chipset powers xiaomi redmi a7 pro?
Unisoc T8300 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi a7 pro have?
128GB GB



