🖥
Display size
6.53 "
IPS LCD| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 July 07
World price
90 GBP
118 EUR
113 EUR
119 EUR
119 EUR
1070 NOK
119 EUR
1200 SEK
113 EUR
119 EUR
110 CHF
118 EUR
113 EUR
111 EUR
110 CHF
4100 UAH
6900 RUB
110 EUR
113 EUR
115 EUR
116 EUR
280 BYN
2200 MDL
110 USD
150 CAD
2300 MXN
480000 COP
15000 ARS
430 PEN
33379675300000 VEF
101000 CLP
580 BRL
17000 JMD
14000 HTG
160 AUD
180 NZD
150000 KRW
15000 JPY
26000 PKR
160 SGD
490 MYR
1300000 UZS
1200 TJS
53000 KZT
750 CNY
8700 INR
50 BHD
2100 EGP
80 JOD
40 KWD
400 QAR
410 AED
420 SAR
46000 NGN
1900 ZAR
14000 KES
430000 UGX
220000 CDF
460000 MGA
48000 AOA
7100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.53 inches | 102.9 cm2 ( ~81.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 32gb 3gb RAM | 64gb 4gb RAM | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 28mm ( wide ) | 1.0µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is xiaomi redmi 9a waterproof?
No
Does xiaomi redmi 9a support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi 9a?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi 9a cost?
~108 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 9a?
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 9a have?
128GB GB



