🖥
Display size
6.67 "
OLED| 68B colors| 120Hz| Dolby
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 November 27
World price
420 GBP
500 EUR
505 EUR
509 EUR
506 EUR
4940 NOK
503 EUR
5200 SEK
505 EUR
502 EUR
490 CHF
502 EUR
501 EUR
509 EUR
490 CHF
18700 UAH
31900 RUB
508 EUR
505 EUR
502 EUR
508 EUR
1290 BYN
9800 MDL
510 USD
660 CAD
10500 MXN
2200000 COP
68000 ARS
1990 PEN
1.545355336E+14 VEF
463000 CLP
2690 BRL
78000 JMD
61000 HTG
740 AUD
810 NZD
670000 KRW
69000 JPY
119000 PKR
710 SGD
2270 MYR
5600000 UZS
5200 TJS
241000 KZT
3440 CNY
40200 INR
200 BHD
9700 EGP
360 JOD
160 KWD
1850 QAR
1870 AED
1910 SAR
212000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1970000 UGX
1020000 CDF
2110000 MGA
220000 AOA
32500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 68b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 1800 Luminance units ( hbmillion) | 3200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | longjing glass 2 |
| Weight in gram | 212 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 2.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, mint color, green color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 24mm ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 60mm ( telephoto ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus ( 10cm - ) | OIS | 2.5x optical zoom -- 32 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | qc3+ | 100% in 28 min | 50w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi k80 pro waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 2.5meterfor 30 min
Does xiaomi redmi k80 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k80 pro?
6000 mAh
How much does xiaomi redmi k80 pro cost?
~500 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k80 pro?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k80 pro have?
512GB GB



