🖥
Display size
6.9 "
AMOLED| 68B colors| 2560Hz PWM
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7560 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October 23
World price
420 GBP
504 EUR
506 EUR
501 EUR
509 EUR
4940 NOK
510 EUR
5200 SEK
504 EUR
507 EUR
490 CHF
505 EUR
507 EUR
508 EUR
490 CHF
18700 UAH
31900 RUB
505 EUR
506 EUR
508 EUR
504 EUR
1290 BYN
9800 MDL
510 USD
660 CAD
10500 MXN
2200000 COP
68000 ARS
1990 PEN
1.545355336E+14 VEF
463000 CLP
2690 BRL
78000 JMD
61000 HTG
740 AUD
810 NZD
670000 KRW
69000 JPY
119000 PKR
710 SGD
2270 MYR
5600000 UZS
5200 TJS
241000 KZT
3440 CNY
40200 INR
200 BHD
9700 EGP
360 JOD
160 KWD
1850 QAR
1870 AED
1910 SAR
212000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1970000 UGX
1020000 CDF
2110000 MGA
220000 AOA
32500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( dragon crystal glass ) | aluminum alloy frame | fiber-reinforced plastic back or silicone polymer back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 2560hz pwmillion| 120hz | dolby vision | hdr vivid | hdr10+ | 3500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.9 inches | 116.6 cm2 ( ~91.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | xiaomi dragon crystal glass |
| Weight in gram | 218 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.31" | 1.2µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture3.0 | 115mm ( periscope telephoto ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus ( 30cm - ) | OIS | 5x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | 18mm | 102˚ ( ultrawide ) | 1/2.88" | 0.61µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) | 1/3.44" | 0.64µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7560 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd3.0 | qc3+ | 100w pps | 50w wireless | 22.5w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | lhdc 5.0 | asha | mihc |
| USB | USB Type-C 3.2 | display port | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi k90 pro max waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi redmi k90 pro max support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k90 pro max?
7560 mAh
How much does xiaomi redmi k90 pro max cost?
~500 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k90 pro max?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k90 pro max have?
512GB GB



