🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5020 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 02
World price
140 GBP
170 EUR
174 EUR
175 EUR
174 EUR
1660 NOK
177 EUR
1800 SEK
171 EUR
170 EUR
170 CHF
179 EUR
178 EUR
171 EUR
170 CHF
6300 UAH
10800 RUB
179 EUR
176 EUR
170 EUR
175 EUR
430 BYN
3300 MDL
170 USD
220 CAD
3500 MXN
740000 COP
23000 ARS
670 PEN
51923939300000 VEF
156000 CLP
910 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
23000 JPY
40000 PKR
240 SGD
760 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
81000 KZT
1160 CNY
13500 INR
70 BHD
3300 EGP
120 JOD
60 KWD
630 QAR
630 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
710000 MGA
74000 AOA
10900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~84.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 209 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent coating |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, white color gradations, black color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7125 snapdragon 720g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 465 gold & 6x1.8 GHz kryo 465 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 6gb RAM | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | 1/5.0" | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5020 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 10 lite waterproof?
water repellent coating
Does xiaomi redmi note 10 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 10 lite?
5020 mAh
How much does xiaomi redmi note 10 lite cost?
~168 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 10 lite?
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 10 lite have?
128GB GB



