🖥
Display size
6.79 "
IPS LCD| 90Hz| 550 nits
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 28
World price
130 GBP
169 EUR
162 EUR
166 EUR
163 EUR
1500 NOK
161 EUR
1600 SEK
162 EUR
168 EUR
150 CHF
164 EUR
167 EUR
164 EUR
150 CHF
5700 UAH
9700 RUB
160 EUR
170 EUR
165 EUR
161 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
670000 COP
21000 ARS
600 PEN
46669731200000 VEF
140000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
230 AUD
250 NZD
210000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
220 SGD
690 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1040 CNY
12200 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
570 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
67000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 550 Luminance units |
| Display size | 6.79 inches | 109.5 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 12r waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 12r support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 12r?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 12r cost?
~151 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 12r?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 12r have?
256GB GB



