🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| Dol
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7200 Ultra (4 nm)
Mali-G610 MC4
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September 21
World price
270 GBP
329 EUR
328 EUR
320 EUR
330 EUR
3130 NOK
322 EUR
3300 SEK
330 EUR
329 EUR
310 CHF
320 EUR
324 EUR
330 EUR
310 CHF
11900 UAH
20200 RUB
321 EUR
327 EUR
327 EUR
320 EUR
820 BYN
6300 MDL
330 USD
420 CAD
6600 MXN
1390000 COP
43000 ARS
1260 PEN
97975528300000 VEF
294000 CLP
1710 BRL
50000 JMD
39000 HTG
470 AUD
520 NZD
430000 KRW
44000 JPY
76000 PKR
450 SGD
1440 MYR
3600000 UZS
3300 TJS
153000 KZT
2180 CNY
25500 INR
130 BHD
6200 EGP
230 JOD
100 KWD
1180 QAR
1190 AED
1210 SAR
135000 NGN
5500 ZAR
39000 KES
1250000 UGX
650000 CDF
1340000 MGA
139000 AOA
20600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | glass back or silicone polymer back ( eco leather ) |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Nano-SIM | eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations, purple color gradations, purple color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7200 ultra ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.8 GHz cortex-a715 & 6x2.0 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | mali-g610 mc4 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 8gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 3 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.4" | 0.56µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | 100% in 19 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 13 pro+ waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi redmi note 13 pro+ support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 13 pro+?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 13 pro+ cost?
~317 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 13 pro+?
Mediatek Dimensity 7200 Ultra (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 13 pro+ have?
512GB GB



