🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors*| 120Hz| 100
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 10
World price
140 GBP
180 EUR
172 EUR
179 EUR
170 EUR
1640 NOK
170 EUR
1800 SEK
179 EUR
178 EUR
170 CHF
172 EUR
172 EUR
176 EUR
170 CHF
6200 UAH
10600 RUB
174 EUR
173 EUR
173 EUR
178 EUR
430 BYN
3300 MDL
170 USD
220 CAD
3500 MXN
730000 COP
23000 ARS
660 PEN
51305797200000 VEF
154000 CLP
890 BRL
26000 JMD
21000 HTG
250 AUD
270 NZD
230000 KRW
23000 JPY
40000 PKR
240 SGD
760 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
81000 KZT
1140 CNY
13400 INR
70 BHD
3300 EGP
120 JOD
60 KWD
620 QAR
620 AED
640 SAR
71000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
660000 UGX
340000 CDF
700000 MGA
73000 AOA
10800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors* | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~88.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 174.5 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | graphite color color gradations, white color gradations, ocean color color gradations, prism color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6080 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 3 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 13 waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 13 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 13?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 13 cost?
~166 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 13?
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 13 have?
512GB GB



