🖥
Display size
6.67 "
OLED| 1B colors| 120Hz| 1000 n
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 November 20
World price
220 GBP
262 EUR
266 EUR
265 EUR
260 EUR
2570 NOK
265 EUR
2700 SEK
265 EUR
269 EUR
260 CHF
263 EUR
269 EUR
261 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
265 EUR
267 EUR
266 EUR
267 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~88.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass |
| Weight in gram | 175 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6080 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 13r pro waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 13r pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 13r pro?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 13r pro cost?
~260 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 13r pro?
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 13r pro have?
256GB GB



