🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+| 2100 ni
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm)
IMG BXM-8-256
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5110 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 December 13
World price
170 GBP
207 EUR
208 EUR
204 EUR
200 EUR
1980 NOK
207 EUR
2100 SEK
210 EUR
206 EUR
200 CHF
200 EUR
202 EUR
207 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
206 EUR
204 EUR
208 EUR
205 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ | 2100 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, white color gradations, purple color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7025 ultra ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | img bxm-8-256 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.5 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/4.0" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5110 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 14 5g (india) waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does xiaomi redmi note 14 5g (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 14 5g (india)?
5110 mAh
How much does xiaomi redmi note 14 5g (india) cost?
~200 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 14 5g (india)?
Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 14 5g (india) have?
256GB GB



