🖥
Display size
11.0 "
IPS LCD| 90Hz| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
8000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September
World price
170 GBP
210 EUR
209 EUR
208 EUR
206 EUR
1980 NOK
206 EUR
2100 SEK
204 EUR
204 EUR
200 CHF
201 EUR
208 EUR
203 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
201 EUR
201 EUR
208 EUR
205 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 400 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 11.0 inches | 347.5 cm2 ( ~81.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 478 g |
| SIM card | No |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | purple color gradations, graphite color color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui pad 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w quick charge 3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | No cellular connectivity |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | accelerometer | proximity ( accessories only ) |
FAQ
Is xiaomi redmi pad se waterproof?
No
Does xiaomi redmi pad se support 5G?
No cellular connectivity
What is the battery capacity of xiaomi redmi pad se?
8000 mAh
How much does xiaomi redmi pad se cost?
~200 EUR
What chipset powers xiaomi redmi pad se?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi pad se have?
256GB GB



