🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 120Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9500 (3 nm)
Arm G1-Ultra
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
7500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October 22
World price
1050 GBP
1257 EUR
1260 EUR
1254 EUR
1256 EUR
12340 NOK
1259 EUR
13000 SEK
1255 EUR
1259 EUR
1220 CHF
1253 EUR
1250 EUR
1259 EUR
1220 CHF
46600 UAH
79600 RUB
1250 EUR
1259 EUR
1252 EUR
1254 EUR
3200 BYN
24500 MDL
1270 USD
1630 CAD
26100 MXN
5480000 COP
168000 ARS
4970 PEN
3.860297628E+14 VEF
1157000 CLP
6710 BRL
194000 JMD
152000 HTG
1830 AUD
2030 NZD
1660000 KRW
170000 JPY
297000 PKR
1760 SGD
5660 MYR
14000000 UZS
13000 TJS
603000 KZT
8580 CNY
100400 INR
480 BHD
24300 EGP
900 JOD
390 KWD
4620 QAR
4660 AED
4770 SAR
529000 NGN
21300 ZAR
152000 KES
4920000 UGX
2540000 CDF
5260000 MGA
548000 AOA
81000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 120hz | 2160hz pwmillion| dolby vision | hdr10+ | hdr vivid | 800 Luminance units ( typ ) | 1800 Luminance units ( hbmillion) | 3600 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 112.4 cm2 ( ~91.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 | mohs level 5 |
| Weight in gram | 224 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, charcoal color color gradations, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9500 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x4.21 GHz c1-ultra & 3x3.5 GHz c1-premium & 4x2.7 GHz c1-pro ) |
| GPU | arm g1-ultra |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 5 major android upgrades | coloros 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.5 | 23mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 200 megapixel| lens aperture2.1 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/1.56" | 0.5µm | 3x optical zoom | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | multi-directional phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 80w ufcs | 55w pps | 11.7w pd | 50w wireless | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is oppo find x9 pro waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo find x9 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo find x9 pro?
7500 mAh
How much does oppo find x9 pro cost?
~1,249 EUR
What chipset powers oppo find x9 pro?
Mediatek Dimensity 9500 (3 nm)
How much RAM does oppo find x9 pro have?
512GB GB



