🖥
Display size
6.43 "
AMOLED| 430 nits (typ)| 600 ni
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 04
World price
300 GBP
353 EUR
356 EUR
355 EUR
350 EUR
3460 NOK
360 EUR
3700 SEK
351 EUR
356 EUR
350 CHF
354 EUR
359 EUR
355 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
350 EUR
357 EUR
360 EUR
353 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 430 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.43 inches | 99.8 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation up |
| Weight in gram | 181 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 27mm ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd | 31% in 15 min | 100% in 63 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass |
FAQ
Is oppo reno8 z waterproof?
No
Does oppo reno8 z support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno8 z?
4500 mAh
How much does oppo reno8 z cost?
~350 EUR
What chipset powers oppo reno8 z?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does oppo reno8 z have?
256GB GB



