🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8250 (4 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 31
World price
300 GBP
354 EUR
352 EUR
356 EUR
352 EUR
3460 NOK
354 EUR
3700 SEK
354 EUR
359 EUR
350 CHF
357 EUR
356 EUR
353 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
352 EUR
358 EUR
356 EUR
357 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass ( unspecified version ) |
| Weight in gram | 179 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | black, silver, peach color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8250 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz cortex-a78 & 3x3.0 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 47mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | nfc-sim | eid |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno12 (china) waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does oppo reno12 (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno12 (china)?
5000 mAh
How much does oppo reno12 (china) cost?
~350 EUR
What chipset powers oppo reno12 (china)?
Mediatek Dimensity 8250 (4 nm)
How much RAM does oppo reno12 (china) have?
512GB GB



