🖥
Display size
6.7 "
PLS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 October 18
World price
110 GBP
133 EUR
135 EUR
135 EUR
140 EUR
1200 NOK
133 EUR
1300 SEK
134 EUR
133 EUR
120 CHF
139 EUR
132 EUR
138 EUR
120 CHF
4600 UAH
7800 RUB
140 EUR
135 EUR
137 EUR
132 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2600 MXN
540000 COP
17000 ARS
480 PEN
37397599200000 VEF
113000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
170000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
59000 KZT
830 CNY
9800 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
460 AED
470 SAR
52000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
54000 AOA
7900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | pls LCD | 90hz |
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~82.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, silver, green color gradations, violet color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is samsung galaxy a05s waterproof?
No
Does samsung galaxy a05s support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of samsung galaxy a05s?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a05s cost?
~121 EUR
What chipset powers samsung galaxy a05s?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy a05s have?
128GB GB



