🖥
Display size
6.6 "
TFT LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 March 16
World price
160 GBP
191 EUR
193 EUR
194 EUR
191 EUR
1880 NOK
198 EUR
2000 SEK
194 EUR
190 EUR
190 CHF
197 EUR
190 EUR
197 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
196 EUR
196 EUR
198 EUR
191 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | tft LCD | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~82.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 198 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | cyan color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f23 waterproof?
No
Does samsung galaxy f23 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f23?
5000 mAh
How much does samsung galaxy f23 cost?
~190 EUR
What chipset powers samsung galaxy f23?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does samsung galaxy f23 have?
128GB GB



