🖥
Display size
6.5 "
Super AMOLED| 120Hz| 1000 nits
⚡
Chipset
Exynos 1280 (5 nm)
Mali-G68
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 July 15
World price
160 GBP
199 EUR
190 EUR
198 EUR
192 EUR
1880 NOK
192 EUR
2000 SEK
199 EUR
194 EUR
190 CHF
190 EUR
198 EUR
194 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
200 EUR
196 EUR
194 EUR
191 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 103.7 cm2 ( ~83.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 208 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, prism color color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1280 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | one ui 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m34 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy m34 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m34 5g?
6000 mAh
How much does samsung galaxy m34 5g cost?
~190 EUR
What chipset powers samsung galaxy m34 5g?
Exynos 1280 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy m34 5g have?
256GB GB



