🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED Plus| 120Hz
⚡
Chipset
Exynos 1380 (5 nm)
Mali-G68 MP5
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 April 11
World price
160 GBP
196 EUR
198 EUR
199 EUR
192 EUR
1880 NOK
197 EUR
2000 SEK
193 EUR
193 EUR
190 CHF
200 EUR
197 EUR
194 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
200 EUR
192 EUR
196 EUR
199 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED plus | 120hz |
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1380 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mp5 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m54 waterproof?
No
Does samsung galaxy m54 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m54?
6000 mAh
How much does samsung galaxy m54 cost?
~190 EUR
What chipset powers samsung galaxy m54?
Exynos 1380 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy m54 have?
256GB GB



