🖥
Display size
6.6 "
TFT LCD
⚡
Chipset
—
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2022 April
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~82.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 215 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green, blue, brown |
⚡ Operating System / CPU
| CPU | Octa-core ( 2.4 GHz & 2.0 GHz ) |
|---|---|
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | one ui 4.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 25w | reverse charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity |
FAQ
Is samsung galaxy m33 (india) waterproof?
No
Does samsung galaxy m33 (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m33 (india)?
6000 mAh
How much does samsung galaxy m33 (india) cost?
-
What chipset powers samsung galaxy m33 (india)?
-
How much RAM does samsung galaxy m33 (india) have?
128GB GB



