🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 120Hz
⚡
Chipset
Exynos 1380 (5 nm)
Mali-G68 MP5
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 July 12
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus+ ) | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~86.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | orange color gradations, black color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1380 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mp5 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.96" | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123�� | ( ultrawide ) | 1" | 1.12��m -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( ma mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.12� mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m36 waterproof?
No
Does samsung galaxy m36 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m36?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m36 cost?
-
What chipset powers samsung galaxy m36?
Exynos 1380 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy m36 have?
256GB GB



